Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

10 czerwca 2019 - Bez kategorii

Pożyczając pieniądze z banku, SKOK-u lub z tzw. parabanku — czyli wszystkie instytucje typu Provident, Bocian, Wonga itd. – trzeba zdawać sobie sprawę, że zawsze oddamy dużo więcej, niż pożyczyliśmy. Warto więc przekalkulować sobie czy nie lepiej będzie uzbierać daną kwotę niż potem zwracać dużo więcej. Oczywiście potrzebując gotówki „na już”, pożyczka czy kredyt to czasem jedyne i najlepsze wyjście.

Co jednak sprawia, że pożyczając 20 tysięcy, oddajemy np. 30 tysięcy?. Dlaczego między bankami przy tej samej pożyczonej kwocie, całkowity koszt pożyczki jest różny?
Każdy kredyt czy pożyczka są oprocentowane, tzn., że od pożyczonej kwoty naliczane odsetki. To ile te odsetki będą wynosić reguluje rrso.

Co to jest rrso?

RRSO, czyli w pełnej nazwie Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jest wyznacznikiem tego jaki całkowity koszt, jaki poniesiemy za pożyczone pieniądze. RRSO zawiera w sobie oprocentowanie, ubezpieczenie, opłaty bankowe oraz prowizje, czyli wszystko to, co spłacane jest w comiesięcznych ratach łączenie ze zwracanymi pieniędzmi. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest współczynnikiem, który przedstawiają wszystkie banki i instytucje finansowe. Dzięki temu każdy zainteresowany pożyczką czy kredytem może sobie porównać oferty i wybrać dla siebie najatrakcyjniejszą, czyli zazwyczaj najtańszą.

Warto pamiętać, że na rrso mają wpływ różne czynniki m.in. inflacja. To znaczy, że nawet wybierając kredyt ze stałymi ratami, może okazać się, że po kilku latach raty, jakie zostały do spłacenia, staną się wyższe. W takim przypadku bank przysyła odpowiedni harmonogram spłat.

› tags: kredyt / odsetki / oprocentowanie kredytu / pożyczka / rrso / rzeczywista roczna stopa oprocentowania /