Szybkie pożyczki – kiedy po nie sięgać

W wielu sytuacjach życiowych okazuje się, że mamy za mało pieniędzy na pokrycie bieżących potrzeb. Na przykład zamierzamy kupić dom lub mieszkanie, a brakuje nam niewielkiej ilości gotówki do sfinalizowania transakcji. Trudno oczekiwać, że sprzedający udzieli nam z tego tytułu rabatu sięgającego dziesięciu czy piętnastu procent wymaganej kwoty. Zazwyczaj jesteśmy wtedy w sytuacji, gdy mamy już wzięty kredyt i pozyskanie kolejnych środków może być kłopotliwe.

Wtedy zazwyczaj nasza uwaga kieruje się na parabanki. Oferuję one pożyczki gotówkowe bez zbędnych formalności. Takie firmy nie prowadzą wnikliwej weryfikacji swoich klientów, tak jak robią to banki. Z reguły na szybką pożyczkę mogą liczyć nawet osoby, które mają problemy finansowe (na przykład są obciążone egzekucją komorniczą). Środki są wypłacane zazwyczaj szybko, a proces jest w dużej mierze automatyczny. Czasami nawet całą procedurę można przeprowadzić zdalnie za pomocą sieci internetowej. Takie udogodnienia mają jednak swoją cenę – pożyczki w parabankach zazwyczaj są bardzo wysoko oprocentowane.

Jest dużo przypadków, w których oprocentowanie może sięgać nawet kilkaset procent skali roku. Oznacza to, że pożyczając dzisiaj tysiąc złotych, za rok możemy być winni nawet na przykład cztery tysiące złotych. Przed wzięciem takiej pożyczki warto sprawdzić ranking parabanków i porównać oferowane oprocentowanie. Różnice mogą być naprawdę kolosalne,więc można zaoszczędzić dużo pieniędzy.Warto wcześniej dokładnie przemyśleć kwestie spłaty i obsługi zadłużenia tego typu. Najlepiej pożyczyć możliwie niewielką kwotę (taka, która faktyczni jest absolutnie potrzebna) i spłacić jak najszybciej – nie dopuszczając do naliczania dużych odsetek. Takie firmy mają rozbudowane działy windykacji i na pewno stanowczo będą żądać swoich pieniędzy w przypadku braku spłaty.